Termoterapia to jeden z rodzajów rehabilitacji, w której wykorzystuje się zarówno wysokie jak i niskie temperatury. Mimo iż termoterapia znana była od wieków, w ostatnich czasach cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jak działa termoterapia i czy naprawdę przynosi ulgę w walce z chorobą? Czy termoterapia może być wykonywana samodzielnie, w domu? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego o termoterapii.
Spis Treści
Termoterapia, czyli leczenie ciepłem i zimnem
Termoterapia to jedna z odmian fizykoterapii, w obrębie której można wyróżnić ciepłolecznictwo i zimnolecznictwo. Jak wskazują nazwy, w pierwszym przypadku do osiągnięcia efektów wykorzystywana jest wysoka temperatura, a w drugim niska. Termoterapia, a w szczególności zimnolecznictwo cieszy się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród sportowców, gdyż pomaga ona w regeneracji mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym. Termoterapia wykazuje działanie przede wszystkim przeciwbólowe i rozluźniające.
Na co pomoże termoterapia? Wskazania do rehabilitacji
Zarówno jedna, jak i druga forma termoterapii może być z powodzeniem stosowana miejscowo (okłady) jak i ogólnoustrojowe (np. kąpiele). Wskazania do termoterapii obejmują takie jednostki chorobowe jak;
- choroby zwyrodnieniowe stawów,
- wzmożone napięcie mięśniowe,
- przykurcze mięśniowe,
- nerwobóle,
- schorzenia reumatyczne,
- choroba Reynauda,
- kamica dróg moczowych,
- urazy takie jak zwichnięcia, skręcenia,
- dyskopatie i bóle pleców.
Termoterapia może być także stosowana jako przygotowanie do terapii ruchowej lub po wysiłku fizycznym w celu szybszej regeneracji mięśni i stawów.
Jakich efektów należy się spodziewać?
Niskie temperatury stosowanie w zimnolecznictwie przyśpieszają regenerację. W przypadku długotrwałej stymulacji zimnem możemy spodziewać się rozluźnienia mięśni, a w przypadku stymulacji krótkotrwałej – zwiększenia napięcia, co jest wykorzystywane np. przed wysiłkiem fizycznym. Niskie temperatury powodują także zwężenie naczyń krwionośnych oraz spowolnienie metabolizmu, dodatkowo zmniejszają obrzęki i opuchliznę Z tego względu zimnolecznictwo świetnie nadaje się do leczenia bólu.
Stymulacja wysokimi temperaturami działa dokładnie odwrotnie; przyspiesza metabolizm i rozszerza naczynia krwionośne, polepszając ukrwienie. Dzięki zwiększonemu ukrwieniu, termoterapia ciepłem przyspiesza proces gojenia ran. Ciepłe temperatury wpływają także rozluźniająco na mięśnie oraz poprawiają elastyczność tkanki łącznej, co działa relaksująco.
Przeciwwskazania do termoterapii
Przeciwwskazania do termoterapii nie powinny być lekceważone. Do przeciwwskazań należą;
- gorączka,
- aktywna choroba nowotworowa,
- występowanie aktywnego krwawienia,
- stan po radioterapii,
- niewydolność serca,
- niewydolność układu oddechowego,
- choroby naczyń obwodowych,
- ciąża,
- choroby zakaźne,
- neuropatia cukrzycowa i zaburzenia czucia.
Domowa termoterapia – czy jest bezpieczna?
Należy pamiętać, aby nie próbować odtwarzać w domu zabiegów wykonywanych w gabinetach fizjoterapeutycznych czy lekarskich, gdyż mogą one skończyć się poważnymi konsekwencjami dla zdrowia, jeśli nie są przeprowadzane przez profesjonalistę. W domu musimy ograniczyć się do stosowania maści, żeli czy poduszek i mat rozgrzewających, które stosowane miejscowo świetnie radzą sobie z bólami mięśni, pleców czy stawów. Można także z powodzeniem stosować zimne okłady czy zimne kąpiele, ale należy pamiętać, aby nie ekspozycja na zimno nie trwała zbyt długo, w szczególności, jeśli robimy to po raz pierwszy.
Autor artykułu Publikacja powstała dzięki współpracy z hotelem Bristol w Busku Zdrój – luksusowym hotelem ze strefą SPA i Medical Center. |