temat wybrany: rejs co znaczy

Rejs – co to znaczy?

Rejs to termin powszechnie znany w świecie żeglarstwa. Oznacza on rejs statkiem, czyli podróż wodną, jaką wykonuje statek, jacht, łódź czy inny pojazd wodny. Rejs może odbywać się zarówno na morzu, jak i na jeziorze, rzece czy kanale.

Jeśli planujesz wziąć udział w rejsie, warto wiedzieć, co oznacza kilka pojęć związanych z żeglarstwem. Oto kilka najważniejszych:

– Sterowanie – czyli kierowanie jednostką. Na statku głównym narzędziem do sterowania jest ster rufowy, z kolei na jachcie – koło sterowe.

– Ożaglowanie – czyli zestaw żagli, które pozwalają na poruszanie się jednostki. Ze względu na rodzaj żagli, wyróżnia się różne typy jednostek, np. szkunery, galeony, fregaty.

– Nawigacja – czyli orientacja w terenie i wyznaczanie kursu. W czasach dawniejszych do nawigacji wykorzystywano m.in. astrolabium, dziś natomiast najczęściej korzysta się z GPS.

– Przywietrzenie – czyli kierunek, z którego wieje wiatr. W zależności od przywietrzenia, żagle ustawia się w określony sposób, by uzyskać jak największą prędkość.

– Kurs – czyli kierunek, w którym porusza się jednostka. Kurs może być ustalany za pomocą kompasu lub GPS.

Pamiętaj, że przed wyruszeniem w rejs warto zapoznać się z przepisami i zasadami żeglugi. Wszyscy pasażerowie powinni mieć odpowiednie wyposażenie, np. kamizelki ratunkowe, a kapitan powinien posiadać uprawnienia do prowadzenia jednostki.

Rejs to wspaniała przygoda, która pozwala na oderwanie się od codzienności i odkrywanie nowych miejsc. Dlatego warto poznać podstawowe pojęcia i zasady żeglugi, by cieszyć się bezpiecznym i udanym rejsowaniem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Wałbrzych – miasto z bogatą historią

Wałbrzych to miasto położone w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim. Znane jest z bogatej historii, która sięga średniowiecza. Miasto było ważnym ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym,

Elbląg – historia i zabytki miasta

Elbląg to piękne miasto położone nad rzeką Elbląg w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, założone w 1237 roku. Miasto słynie

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Hot daily news right into your inbox.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.