temat wybrany: noclegi jaki vat

„Noclegi – jaki VAT?”

Jeśli prowadzisz działalność związana z branżą turystyczną, na pewno zetknąłeś się z pytaniem, jaki podatek VAT należy zastosować przy sprzedaży noclegów? Czy to 8%, czy może jednak 23%? Odpowiedź jest prosta – zależy od rodzaju usługi, jaką oferujesz.

Noclegi w hotelach, pensjonatach, schroniskach czy apartamentach turystycznych podlegają 8% stawce podatku VAT. Warunkiem jest jednak, że w ofercie obiektu znajduje się również świadczenie usług gastronomicznych, takie jak np. śniadanie, obiad czy kolacja. W przypadku, gdy nie oferujesz takich usług, stawka podatku wynosi 23%.

Co z noclegami w prywatnych kwaterach? Tutaj również obowiązuje stawka 8%, ale pod warunkiem, że łączysz usługi noclegowe z wyżywieniem. W sytuacji, gdy oferujesz wyłącznie noclegi, musisz płacić podatek VAT w wysokości 23%.

Warto również pamiętać, że zasady VAT-u w branży turystycznej ulegają zmianom. Na przykład od 1 stycznia 2021 roku, w wyniku zmiany przepisów, obowiązkowe stało się stosowanie kas fiskalnych przez osoby wynajmujące pokoje i mieszkania turystyczne, które przekraczają 50 noclegów w miesiącu. W związku z tym warto śledzić ustawodawstwo i być na bieżąco z nowymi przepisami.

Podsumowując, ustalenie właściwej stawki podatku VAT przy sprzedaży noclegów zależy od rodzaju usługi, jaką oferujesz. W przypadku, gdy w ofercie znajdują się również usługi gastronomiczne, stawka wynosi 8%, w przeciwnym razie – 23%. Warto śledzić zmiany legislacyjne i dostosowywać swoją działalność do obowiązujących przepisów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Wałbrzych – miasto z bogatą historią

Wałbrzych to miasto położone w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim. Znane jest z bogatej historii, która sięga średniowiecza. Miasto było ważnym ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym,

Elbląg – historia i zabytki miasta

Elbląg to piękne miasto położone nad rzeką Elbląg w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, założone w 1237 roku. Miasto słynie

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Hot daily news right into your inbox.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.