temat wybrany: którzy ewangeliści byli apostołami

Którzy ewangeliści byli apostołami?

Ewangelia to jedno z podstawowych źródeł naukowych chrześcijaństwa. Są cztery ewangelie: Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Jednakże, wiele osób zadaje pytanie, którzy ewangeliści byli apostołami? Czy każdy z czterech autorów ewangelii był jednocześnie apostołem? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać.

Apostołowie to ludzie, którzy zostali osobiście powołani do posługi przez Jezusa Chrystusa. Byli to ludzie, którzy towarzyszyli Jezusowi podczas jego misji na ziemi i później głosili jego nauki na całym świecie. Wśród apostołów byli między innymi Piotr, Jan, Jakub, Andrzej, Tomasz, Filip, Bartłomiej, Mateusz, Jakub (syn Alfeusza), Tadeusz i Szymon.

Z kolei ewangeliści to autorzy ksiąg przedstawiających życie, nauki i działalność Jezusa Chrystusa. Wśród nich są Mateusz, Marek, Łukasz i Jan. Jednakże, nie wszyscy z nich byli apostołami. Mateusz i Jan byli apostołami, natomiast Marek i Łukasz nie.

Mateusz był jednym z dwunastu apostołów i był celnikiem. Później napisał swoją ewangelię, która jest jednym z trzech synoptyków, czyli ksiąg, które przedstawiają podobne wydarzenia z życia Jezusa. Jan był również apostołem i napisał swoją ewangelię, która jest nieco inna od pozostałych trzech. Marek i Łukasz natomiast, nie byli apostołami, ale byli bliskimi współpracownikami apostołów i nauczycielami. Marka uważa się za ucznia Piotra, a Łukasz był towarzyszem Pawła. Oboje napisali swoje ewangelie, aby zachować pamięć o życiu i działalności Jezusa.

Zatem, Mateusz i Jan byli zarówno apostołami, jak i ewangelistami, natomiast Marek i Łukasz byli tylko ewangelistami. Teraz wiesz, którzy ewangeliści byli apostołami i których ksiąg należy szukać, jeśli chcesz poznać życie i nauki Jezusa Chrystusa.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Wałbrzych – miasto z bogatą historią

Wałbrzych to miasto położone w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim. Znane jest z bogatej historii, która sięga średniowiecza. Miasto było ważnym ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym,

Elbląg – historia i zabytki miasta

Elbląg to piękne miasto położone nad rzeką Elbląg w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, założone w 1237 roku. Miasto słynie

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Hot daily news right into your inbox.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.