temat wybrany: krynica morska skad nazwa

Krynica Morska – skąd nazwa?

Krynica Morska to urokliwe nadmorskie miasteczko położone nad Zatoką Gdańską. Miejsce to jest popularnym celem wakacyjnych wyjazdów Polaków, zwłaszcza tych z okolic Warszawy i Łodzi. Jednak mało kto wie, skąd właściwie wzięła się nazwa Krynica Morska.

Jak wynika z różnych źródeł, w tym z książki „Nazwy miejscowe Polski” autorstwa Kazimierza Rymuta, nazwa miejscowości ma podłoże legendy. Według niej, kiedyś nad brzegiem morza mieszkał nieustraszony rybak o imieniu Krynica. Pewnego dnia, podczas wędkowania, zauważył, że jego sieć jest wyjątkowo ciężka. Po dłuższej chwili walki z trudnościami udało mu się wyciągnąć z wody morskiej krynicę, czyli źródło słodkiej wody. Pomyślał, że to znak od Boga, który podarował mu źródło dobrej wody, dzięki której mógł przetrwać, a teraz powinien podzielić się nią z innymi mieszkańcami okolicy. Postanowił więc zbudować wokół krynicę osadę, którą nazwał na swoją cześć – Krynicą Morską.

Inna wersja legendy podaje, że źródło było odkryte przypadkiem przez grupę rybaków, którzy na skutek sztormu schronili się w ujściu rzeki Kłodawy, która wpada do Zatoki Gdańskiej. Gdy zauważyli, że woda w rzece jest słodka, postanowili badać jej źródła. W ten sposób trafili na źródło, które nazywali krynicą, a osada, która powstała wokół, została nazwana Krynicą Morską.

Choć legendy te różnią się, to w obu przypadkach nazwa Krynica Morska pochodzi od źródła słodkiej wody, które zostało odkryte nad brzegiem morza. Niezależnie od tego, która wersja legendy jest prawdziwa, nazwa miejscowości stała się już nieodłącznym elementem jej historii i tradycji.

Warto zaznaczyć, że Krynica Morska to nie tylko piękne plaże i malownicze krajobrazy, ale także ciekawa historia i kultura. Warto więc wybrać się tam nie tylko na letni wypoczynek, ale także poznawać tajemnice miasta i jego okolic.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Wałbrzych – miasto z bogatą historią

Wałbrzych to miasto położone w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim. Znane jest z bogatej historii, która sięga średniowiecza. Miasto było ważnym ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym,

Elbląg – historia i zabytki miasta

Elbląg to piękne miasto położone nad rzeką Elbląg w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, założone w 1237 roku. Miasto słynie

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Hot daily news right into your inbox.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.