elbląg ile mieszkańców

temat wybrany: elbląg ile mieszkańców

Elbląg – ile mieszkańców?

Elbląg to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, położone nad rzeką Elbląg. To miejsce o bogatej historii, które przyciąga turystów z Polski i z zagranicy. Często jednak zastanawiamy się, ile osób mieszka w Elblągu i jak wygląda sytuacja demograficzna w tym mieście.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na dzień 31 grudnia 2020 roku w Elblągu mieszkało 118 333 osób. Jest to trzecie co do wielkości miasto w województwie warmińsko-mazurskim, po Olsztynie i Ełku. Wśród miast w Polsce, Elbląg zajmuje 48. miejsce pod względem liczby ludności.

Co ciekawe, w ostatnich latach liczba mieszkańców Elbląga zmniejsza się. W 2010 roku w mieście mieszkało ponad 124 tysiące osób, a więc o ponad 5 tysięcy więcej niż obecnie. Spadek ten jest spowodowany przede wszystkim migracją ludności do większych miast, a także niżem demograficznym, czyli niskim wskaźnikiem urodzeń i wysokim wskaźnikiem zgonów.

Mimo tego, Elbląg nadal pozostaje dynamicznie rozwijającym się miastem, które oferuje wiele atrakcji turystycznych, kulturalnych i gospodarczych. Co roku odbywają się tu liczne imprezy, takie jak Międzynarodowy Festiwal Herbaty, Festiwal Kultury Kaszubskiej czy Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej.

W Elblągu znajdują się też ważne instytucje kulturalne, takie jak Teatr im. Aleksandra Sewruka, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Młynarstwa i Wsi Mazurskiej czy Muzeum Historyczne Miasta Elbląga.

Jeśli planujesz odwiedzić Elbląg, warto zobaczyć m.in. starówkę z licznymi zabytkami, Katedrę św. Mikołaja, Zamek Elbląg, Muzeum Archeologiczne czy ogród zoologiczny.

Podsumowując, w Elblągu mieszka obecnie ok. 118 tysięcy osób. Mimo spadku liczby ludności w ostatnich latach, miasto nadal się rozwija i oferuje wiele ciekawych atrakcji dla turystów i mieszkańców.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Noclegi przy Browarnej Żyrardów

Nazwa obiektu Noclegi przy Browarnej Żyrardów Nazwa: Noclegi przy Browarnej Miasto  Żyrardów       Opis: Noclegi przy Browarnej – idealne miejsce na wypoczynek w

Noclegi Mosina Mosina

Nazwa obiektu Noclegi Mosina Mosina Nazwa: Noclegi Mosina Miasto  Mosina       Opis: Mosina to urokliwe miasteczko położone w województwie wielkopolskim, które przyciąga turystów

Noclegi Pracownicze Kutno Kutno

Nazwa obiektu Noclegi Pracownicze Kutno Kutno Nazwa: Noclegi Pracownicze Kutno Miasto  Kutno       Opis: Kutno to miasto położone w centralnej Polsce, w województwie

Noclegi Poznań

Nazwa obiektu Noclegi Poznań Nazwa: Noclegi Miasto  Poznań       Opis: Poznań – miasto, które zaskakuje swoją różnorodnością. To tutaj można znaleźć zarówno zabytkowe

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Hot daily news right into your inbox.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.